Jak stworzyć wnętrze w stylu art deco?

Jak stworzyć wnętrze w stylu art deco?

Jak stworzyć wnętrze w stylu art deco?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest styl art deco? Dodatkowo istotne jest, czy chcemy stworzyć wnętrze w stylu art deco, czy wnętrze inspirowane stylem artd deco? Zacznijmy więc od opisu stylu, który daje wyobrażenie pięknego, stylowego wnętrza z charakterem.

Poszewka dekoracyjna inspirowana secesją i art deco Merope, 40x40 cm

Czym jest art deco?

Styl art deco to styl designerski z okresu 20-lecia międzywojennego będący reakcją wobec secesji a zastąpiony później przez bauhaus. Twórcy z okresu chcieli zdyscyplinować chaos sztuki secesyjnej, wzorując się przy tym realiami wysokiej jakości projektowania przemysłowego. Zachowywali przy tym jednak poczucie bogactwa i przepychu, często wykorzystując drogocenne materiały i elementy egzotycznej sztuki. W art deco ważnym elementem jest eleganckie wzornictwo geometryczne, często wykorzystujące akcenty z opalizujących materiałów na tle głębokich, poważnych i nasyconych kolorów. Rolę takich materiałów często spełniały złoto, marmur czy niewykorzystywana już kość słoniowa. Meble, często wykonane z drogocennego drewna, uzupełniały obicia z satyny i innych luksusowych tkanin. One same najczęściej były głęboko brązowe, za warstwą lakieru prezentowały naturalny deseń drewna. Wystrojowi najczęściej towarzyszyły tapety w trzech różnych rodzajach. Najczęstszy rodzaj to tapety przedstawiające wzory geometryczne, najczęściej komponujące ze sobą kolory takie jak zieleń butelkowa, biel i złoto. Popularne były też tajemnicze tapety florystyczne lub wzorowane sztuką dalekiego wschodu.

 

 Granatowa poduszka Navy w stylu art deco, rozmiar 45x45 cm

Wystrój wnętrza w stylu art deco

Wnętrze atr deco uzyskasz stosując kilka z prostych wskazówek. Punktem centralnym salonu najczęściej jest szeroka, szara lub kremowa sofa o grubym obiciu, ustawiona mniej-więcej po środku pokoju. Obicie takie, nieco na modłę secesyjną, samo prezentuje sobą płynące, zakrzywione wzory, otulając jakby sofę z wielu stron i łagodząc krawędzie. Chcesz urządzić wnętrze w stylu art deco? Obowiązkiem jest wyposażenie kanapy w liczne, geometrycznie wzorzyste poduszki dekoracyjne. Świetną propozycją w celu uzyskania pożądanego efektu są nasze luksusowe poduszki dekoracyjne z kolekcji ArtDeco – znajdziesz je tutaj, rewelacyjnie w styl wpasuje się tez poduszka Navy oraz poszewka Merope która jest wzorowana zarówno na mistrzach secesji jak i stylu art deco. Przed sofą najczęściej prezentuje się prostokątny dywan o krótkim, gładkim włosiu a na nim ciężka i elegancka ława lub dla lżejszego efektu stół o szklanym blacie. Tej kompozycji najczęściej towarzyszy co najmniej jedna leżanka lub fotel pokryty miękką tkaniną.

 

 

 

 

Luksusowe poduszki dekoracyjne Art Deco

Dekoracje art deco, jak je dobrać?

Taka aranżacja art deco salonu tworzy punkt centralny, za którym powstaje się gęsty plan drugi. Najczęściej występuje tam wyższe biurko z krzesłem, na którego blacie umieszczone są takie dekoracje art deco jak lampy czy popiersia. Zazwyczaj pojawia się też elegancki kominek oraz wykwintne lustro o skomplikowanym, operującym prostymi liniami i ostrymi kątami deseniu. Pokój najczęściej oświetla piękny żyrandol, również o geometrycznym wzornictwie. Wszystkiego uzupełniają delikatne regały i szafy, które dla kontrastu i synergii można dobrać pod kątem nawiązującego do secesji naturalnego designu. Pamiętaj jednak, że to wystrój Twojego wnętrza, styl art deco może być jedynie inspiracją lub myślą przewodnią aranżacji salonu. Zarówno meble jak i dekoracje domu dobierz tak, aby czuć się dobrze w swoim wnętrzu. Pamiętaj jednak, że to wystrój Twojego wnętrza, styl art deco może być jedynie inspiracją lub myślą przewodnią aranżacji salonu. Zarówno meble jak i dekoracje domu dobierz tak, aby czuć się dobrze w swoim wnętrzu.

 
 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.